sobota, 21 lutego 2015

Kulki

Ostatnio kupiłem kulki. Metalowe kulki o średnicy 6,35mm ze strony pk-pro. Przeczytałem o nich na blogu Massive Voodoo. Jako, że szukałem czegoś co ułatwi mieszanie farb Vallejo, czy Army Painter (jak wiadomo nie lubimy, gdy na paletę dostaje się sama żywica, bez pigmentu) postanowiłem więc spróbować.

Paczka przyszła po tygodniu od zamówienia. Koszt 50 sztuk kulek to 2,5 Euro, przesyłka ~4 Euro - nie jest więc bardzo drogo. A nasi rodzimi biznesmeni na Allegro liczą sobie, oj liczą - 1 kulka 6 mm to 1 zł, więc za 50 sztuk by mnie policzyli 50 zł - pozostawię to lepiej bez komentarza. Wcześniej korzystałem z kulek szklanych o średnicy 6 mm, mają one jednak jedną wadę - są za lekkie, przez co nie jest łatwo wymieszać nimi zawartość buteleczki. Kulki z pk-pro są wykonane ze stali nierdzewnej (znacznie większa waga - łatwo się miesza) i nie będą reagować z farbą. Właśnie - nie kupujcie żadnych kulek ocynkowanych czy oszlifowanych. Muszą być nierdzewne. Ocynk zejdzie po jakimś czasie - ta kulka cały czas jest obtłukiwana. A pod warstwą cynku mamy stal czarną, która zacznie zaraz nam ładnie rdzewieć i farbka będzie do wyrzucenia. Pierwsze wrażenie - bardzo pozytywne. Już nie trzeba się namachać łapą, żeby farba była dobrze wymieszana.

I reraz pytanie, na które wszyscy czekają - Czy opłaca się kupować? I odpowiedź: jak dla mnie tak. A wy róbcie jak chcecie :)

Aha i przy otwieraniu buteleczek, lepiej mieć duży zapas ręczników papierowych/papieru toaletowego.

Poniżej zdjęcia kulek i porównanie ich wielkości z farbkami.
3 komentarze:

  1. Ile waży taka kulka? Wagi kuchenne są mało dokładne - jeśli będzie Ci się chciało, to połóż na wadze np. 20 i podziel na 20. Jestem ciekaw ile metalowa jest cięższa od szklanej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na stronie PK-Pro pisze co prawda, że 1g, ale pewnie podali w zaokrągleniu. Bo jeśli 1g, to zamiast takich kulek, można rozważyć zakup nakrętek m5 ze stali nierdzewnej - do znalezienia na allegro po 1zł za 25szt. + 7zł wysyłka (czyli za 50 wychodzi 9zł, a za 100szt - 11zł). Wrzuciłem 10 szt na wagę i wychodzi 0,9g/szt. Nakrętka M6 już raczej do butelki nie wejdzie, ale też zawsze można rozważyć jakąś krótką śrubkę z nierdzewki.

    OdpowiedzUsuń
  3. 10 kulek waży 14 gram, więc 1 waży 1,4 grama. O nakrętkach i śrubach nie pomyślałem. Trzeba tylko zmierzyć, czy wejdzie do środka. Z tego co mierzyłem to szyjka butelki ma 8mm średnicy. Trzeba zobaczyć w jakiej normie jest wykonana ta nakrętka/śrubka i porównać z tabelą, czy się zmieści

    OdpowiedzUsuń